Więcej drzew na Podkarpaciu


Więcej drzew w lasach! Ponad 20 mln sadzonek trafi w tym roku do podkarpackich lasów. Liczba imponująca, a składa się na nią 6,3 mln sadzonek sosny, 5,4 mln buka, 3,5 mln jodły i 2,5 mln dębu szypułkowego, które pochodzą ze szkółek hodowlanych Lasów Państwowych – poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 

Wybór gatunków drzew nie jest przypadkowy, bo te cztery, mają największy udział w składzie podkarpackich lasów. W formie domieszki najczęściej sadzone są: olsza czarna, lipa i brzoza. Natomiast do zalesiania gruntów porolnych używa się sadzonek świerka i modrzewia. Prawie 17 mln drzewek zostanie zasadzonych na gruntach leśnych; pozostałe przeznaczono na zalesianie gruntów prywatnych. W tym roku odnowionych zostanie 2,5 tys. hektarów. – Wiosna się opóźniła, dlatego z pracami hodowlanymi musimy się pospieszyć, część prac przy sadzeniu młodego lasu zostanie wykonana jesienią, przy użyciu materiału z zakrytym systemem korzeniowym – dodał rzecznik.

RDLP w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość tego obszaru wynosi 37 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc., co sprawia, że region jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.

To nie jedyne dobre wiadomości… z lasu.

Leśne skrzatyOtwarcie ścieżki zdrowia w Łagowsko-Sulęcińskim Parku Krajobrazowym zainauguruje w woj. lubuskim tegoroczną kampanię edukacyjno-promocyjną Lasów Państwowych „Lasy Państwowe – Zapraszamy”. Jej celem jest m.in. zachęcenie Polaków do wypoczynku w lesie. Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze Janusz Zawada poinformował, że ścieżka zdrowia zlokalizowana jest na początku istniejącej ścieżki przyrodniczo-turystycznej, biegnącej wzdłuż brzegu Jeziora Łagowskiego. Na ścieżce zdrowia jest dziewięć stanowisk do ćwiczeń sprawnościowych, opatrzonych tablicami informacyjnymi.

– Staramy się poszerzać naszą ofertę o nowe rozwiązania, wychodząc z założenia, że las jest nie tylko miejscem, gdzie zbieramy grzyby czy jagody, ale może być też miejscem aktywnego wypoczynku, a nawet uprawiania sportu – powiedział Zawada. Otwarcie ścieżki nastąpiło 22 kwietnia.

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju i rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe.

Tymczasem, jak pokazują zlecone przez Lasy Państwowe badania, 28 proc. społeczeństwa w ogóle nie bywa w lesie, a kolejne 38 proc. bywa w nim sporadycznie. Nie wiemy też, że lasów w Polsce stale przybywa, a 53 proc. badanych ma błędne przekonanie, że powierzchnia lasów w Polsce się zmniejsza. Co roku leśnicy w Polsce sadzą 500 mln nowych drzew. Oby tak dalej.

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.