Śluzy dla rowerów w Mielcu

Przy alei Niepodległości w Mielcu powstały pierwsze pasy oraz specjalne śluzy dla rowerów przy skrzyżowaniach. Wszystko w celu poprawy bezpieczeństwa rowerzystów w ruchu ulicznym. Inwestycję przeprowadziło Starostwo Powiatowe w Mielcu.

 

W Mielcu powstały pierwsze pasy i śluzy dla rowerów. To nowatorskie w warunkach polskich rozwiązanie jest bardzo popularnym i istotnym elementem infrastruktury rowerowej w miastach na zachodzie Europy. Poprawia bezpieczeństwo jak i płynność ruchu drogowego, zarówno z perspektywy kierowcy jak i cyklisty.

Śluza rowerowaIdentyczne śluzy dla rowerów są również we Wrocławiu (między innymi ul. Świdnicka róg Piłsudskiego). Na razie Mielec i Wrocław i Łódź to jedyne polskie miasta stosujące takie rozwiązania. Śluza rowerowa to wydzielona powierzchnia jezdni o szerokości co najmniej jednego pasa ruchu, znajdująca się pomiędzy skrzyżowaniem, a resztą zatrzymujących się pojazdów. Może również występować wydzielony pas dojazdowy dla rowerów. Przy czerwonym świetle dla danego kierunku jazdy umożliwia rowerzystom zajęcie pozycji bezpośrednio przed samochodami. Poprawia to widoczność rowerzystów, którzy również mogą ruszyć jako pierwsi po zmianie światła na zielone.

Wydzielenie powierzchni jest najczęściej dokonane przez zmianę koloru nawierzchni, najczęściej na czerwony, zielony lub niebieski (w zależności od kraju).

Pierwsza w Polsce śluza rowerowa została stworzona w sierpniu 2010 roku we Wrocławiu, jeszcze przed wprowadzeniem zmian w przepisach ruchu rowerowego, które weszły w życie 21 maja 2011.

Raz jeszcze gratulujemy stosowania nowatorskich rozwiązań w Mielcu. Czekamy na kolejne pasy, śluzy dla rowerów oraz kontrapasy!

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.