Mój eko dom 2 – racjonalizm

Mój eko dom – racjonalizm, cz. II 

Co to znaczy prowadzić ekologiczny dom? – Kieruję się racjonalnym myśleniem obserwując jak daleko zabrnął konsumpcjonizm. Nadmiar wszystkiego w konsekwencji generuje straty, trzeba sobie to tylko uświadomić…

Trzy razy Z

Paweł nie jest przekonany do używania wszystkich środków czystości dostępnych w sklepach, na których tylko czyta ostrzeżenia o silnie żrących substancjach, o konieczności chowania ich przed dziećmi etc. Poza tym ma jeszcze szereg swoich zasad. – Staram się kupować produkty bio-degradowalne i nigdy nie kupuję małych pudełek z proszkiem do prania czy płynów do kąpieli lub płukania tkanin. Rachunek jest prosty, co widać po cenie – mówi. Do czyszczenia mebli, Paweł zamiast środków w sprayu używa ściereczek z mikrofibry, do których jest mu potrzebna tylko woda. Inne produkty ekologiczne znajdziemy w wielu sklepach np. ze zdrową żywnością oraz w specjalistycznych sklepach internetowych. 3xR- Poza tym, u mnie jak w większości polskich domów w szafce pod zlewem jest kosz na śmieci i trzy kartonowe pudełka na segregację odpadów papierowych, plastikowych i szklanych. Staram się stosować do zasady 3xR (angielski reduce, reuse, rycycle), przekładając na język polski zasady 3xZ, czyli zredukuj, zastosuj ponownie i „zrecyklinguj”. To jest podstawa w podejmowaniu przeze mnie różnych decyzji dotyczących prowadzenia domu. Zawsze uważałem, że od natury dostaniemy tyle, ile sami jej ofiarujemy. Niestety, przy współcześnie rozwiniętej gospodarce nie mamy się czym popisać – podkreśla Paweł. Wchodząca w życie nowa ustawa o odpadach ma pomóc w upowszechnianiu recyklingu w polskich domach i miastach.

Światło

W domu Pawła w pomieszczeniach, gdzie spędza się dużo czasu, są wkręcone żarówki energooszczędne. – Trudno żebym takie żarówki miał w toalecie, gdzie wchodzi się tylko na chwilę, bo częste włączanie i wyłączanie skraca jej żywotność. lb5Sprawdziłem po rachunkach i wiem, że te żarówki oszczędzają około 70 procent energii, poza tym świecą dłużej niż zwykłe żarówki – wylicza. Dodajmy, że dwukrotnie bardziej oszczędne od żarówek energooszczędnych są żarówki LED-owe. Przy ich zakupie jednakże należy pamiętać o tym, iż dostępne powszechnie żarówki LED chińskiej produkcji są bardzo tanie, ale często ich żywotność jest znacznie niższa niż droższych odpowiedników firm np. europejskich. Bardzo dobrym i racjonalnym rozwiązaniem jest też stosowanie oświetlenia włączanego automatycznie przez fotokomórkę reagującą na ruch, przykładowo na korytarzach. Światło po przejściu przez korytarz samoczynnie gaśnie, w ten sposób oszczędzamy energię, jest to świetne rozwiązanie szczególnie dla zapominalskich osób.

Auto tylko zimą

W ekologicznym i zarazem oszczędnym stylu życia Pawła nie zabrakło roweru, którego używa od wiosny do jesieni. – Aby dojechać do pracy, muszę pokonać odległość 7 km. Mam samochód na gaz, a więc jeżdżąc nim tylko do pracy od poniedziałku do piątku, w miesiącu muszę wydać około 300 zł na paliwo – wymienia. Rachunek jest prosty, jeżeli Paweł od marca do października jeździ na rowerze do pracy, to oszczędza około 2 tys. zł, a to jest tylko jedna z wymiernych korzyści, którą można policzyć od razu. Do tego musimy pamiętać, że jest to jedna osoba, która nie zanieczyszcza miasta i dba o swoją kondycję, jeżdżąc na rowerze około 15 km dziennie. A im więcej takich ludzi, tym więcej oszczędności energii i pieniędzy. Choć istock_biking_to_workrower nie jest alternatywą dla wszystkich, każdy z nas powinien zastanowić się, czy na pewno danego dnia musi wsiąść do auta i czy nie lepiej pojechać rowerem do pracy, na działkę czy też do znajomych. W Polsce powstaje coraz więcej ścieżek i dróg rowerowych, budowane są pasy i śluzy dla cyklistów, a to czyni poruszanie się na rowerze coraz wygodniejszym sposobem na przemieszczenie się po mieście. Innym ekologicznym rozwiązaniem dojazdów np. do pracy jest również carpooling, czyli korzystanie z jednego samochodu przez kilka osób jadących w tym samym kierunku w tym samym czasie. Oszczędza to nie tylko koszta ale również powoduje znaczące zredukowanie emisji generowanych przez samochody.

(AB)