Mój eko dom 2 – racjonalizm

Mój eko dom – racjonalizm, cz. II 

Co to znaczy prowadzić ekologiczny dom? – Kieruję się racjonalnym myśleniem obserwując jak daleko zabrnął konsumpcjonizm. Nadmiar wszystkiego w konsekwencji generuje straty, trzeba sobie to tylko uświadomić…

Trzy razy Z

Paweł nie jest przekonany do używania wszystkich środków czystości dostępnych w sklepach, na których tylko czyta ostrzeżenia o silnie żrących substancjach, o konieczności chowania ich przed dziećmi etc. Poza tym ma jeszcze szereg swoich zasad. – Staram się kupować produkty bio-degradowalne i nigdy nie kupuję małych pudełek z proszkiem do prania czy płynów do kąpieli lub płukania tkanin. Rachunek jest prosty, co widać po cenie – mówi. Do czyszczenia mebli, Paweł zamiast środków w sprayu używa ściereczek z mikrofibry, do których jest mu potrzebna tylko woda. Inne produkty ekologiczne znajdziemy w wielu sklepach np. ze zdrową żywnością oraz w specjalistycznych sklepach internetowych. 3xR– Poza tym, u mnie jak w większości polskich domów w szafce pod zlewem jest kosz na śmieci i trzy kartonowe pudełka na segregację odpadów papierowych, plastikowych i szklanych. Staram się stosować do zasady 3xR (angielski reduce, reuse, rycycle), przekładając na język polski zasady 3xZ, czyli zredukuj, zastosuj ponownie i „zrecyklinguj”. To jest podstawa w podejmowaniu przeze mnie różnych decyzji dotyczących prowadzenia domu. Zawsze uważałem, że od natury dostaniemy tyle, ile sami jej ofiarujemy. Niestety, przy współcześnie rozwiniętej gospodarce nie mamy się czym popisać – podkreśla Paweł. Wchodząca w życie nowa ustawa o odpadach ma pomóc w upowszechnianiu recyklingu w polskich domach i miastach.

Światło

W domu Pawła w pomieszczeniach, gdzie spędza się dużo czasu, są wkręcone żarówki energooszczędne. – Trudno żebym takie żarówki miał w toalecie, gdzie wchodzi się tylko na chwilę, bo częste włączanie i wyłączanie skraca jej żywotność. lb5Sprawdziłem po rachunkach i wiem, że te żarówki oszczędzają około 70 procent energii, poza tym świecą dłużej niż zwykłe żarówki – wylicza. Dodajmy, że dwukrotnie bardziej oszczędne od żarówek energooszczędnych są żarówki LED-owe. Przy ich zakupie jednakże należy pamiętać o tym, iż dostępne powszechnie żarówki LED chińskiej produkcji są bardzo tanie, ale często ich żywotność jest znacznie niższa niż droższych odpowiedników firm np. europejskich. Bardzo dobrym i racjonalnym rozwiązaniem jest też stosowanie oświetlenia włączanego automatycznie przez fotokomórkę reagującą na ruch, przykładowo na korytarzach. Światło po przejściu przez korytarz samoczynnie gaśnie, w ten sposób oszczędzamy energię, jest to świetne rozwiązanie szczególnie dla zapominalskich osób.

Auto tylko zimą

W ekologicznym i zarazem oszczędnym stylu życia Pawła nie zabrakło roweru, którego używa od wiosny do jesieni. – Aby dojechać do pracy, muszę pokonać odległość 7 km. Mam samochód na gaz, a więc jeżdżąc nim tylko do pracy od poniedziałku do piątku, w miesiącu muszę wydać około 300 zł na paliwo – wymienia. Rachunek jest prosty, jeżeli Paweł od marca do października jeździ na rowerze do pracy, to oszczędza około 2 tys. zł, a to jest tylko jedna z wymiernych korzyści, którą można policzyć od razu. Do tego musimy pamiętać, że jest to jedna osoba, która nie zanieczyszcza miasta i dba o swoją kondycję, jeżdżąc na rowerze około 15 km dziennie. A im więcej takich ludzi, tym więcej oszczędności energii i pieniędzy. Choć istock_biking_to_workrower nie jest alternatywą dla wszystkich, każdy z nas powinien zastanowić się, czy na pewno danego dnia musi wsiąść do auta i czy nie lepiej pojechać rowerem do pracy, na działkę czy też do znajomych. W Polsce powstaje coraz więcej ścieżek i dróg rowerowych, budowane są pasy i śluzy dla cyklistów, a to czyni poruszanie się na rowerze coraz wygodniejszym sposobem na przemieszczenie się po mieście. Innym ekologicznym rozwiązaniem dojazdów np. do pracy jest również carpooling, czyli korzystanie z jednego samochodu przez kilka osób jadących w tym samym kierunku w tym samym czasie. Oszczędza to nie tylko koszta ale również powoduje znaczące zredukowanie emisji generowanych przez samochody.

(AB)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.