Mój eko-dom 1

Mój eko dom – sprzątanie/cz.I

 

olejkiCo to znaczy prowadzić ekologiczny dom? Odpowiedzi poszukałam wśród osób z ideami proekologicznymi, które na samym początku zasugerowały, abym uświadomiła sobie, ile detergentów wpuszczam do rur kanalizacyjnych podczas generalnego sprzątania. Wyliczają: płyn do wanny i do muszli klozetowej, płyn do mycia naczyń, do podłogi, szyb i luster oraz środek do czyszczenia mebli i udrażniania rur. Zasugerowali, abym do jednego pojemnika nalała tyle chemikaliów, ile wykorzystuję przy sprzątaniu, a następnie przyglądnęła się tej, żrącej i śmierdzącej mieszance… 

Wielkie porządki małą szkodą

Wiem, że niektórym trudno wziąć się za sprzątanie, kiedy nie mają płynu z reklamy, dzięki któremu plama z kuchenki gazowej schodzi jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ja jednak mam inne sposoby, bardziej przyjazne naturze – mówi Sylwia, która jest najbardziej zafiksowana na punkcie ekologicznego prowadzenia domu spośród moich rozmówców. 
- Zaczynając sprzątanie, trzeba uświadomić sobie, że im lepszy środek do czyszczenia, który za jednym przetarciem usuwa brud, to tym więcej jest w nim szkodliwych i niebezpiecznych środków chemicznych, które też są w naszym domu i bombardują odporność alergików – komentuje kobieta. 
Przepisy na środki czyszczące nie są czymś nadzwyczajnym, to tylko klasyczne sposoby sprzed lat, które stosowano zanim nastał kapitalizm, a sklepowe półki „porosły” super-hiper-mega środkami do czyszczenia wszystkiego. 

Naturalnie i czysto

soda-oczyszczonaCytryna, ocet i soda oczyszczona są podstawowymi składnikami, które można wykorzystywać do sprzątania, do tego warto jeszcze dołączyć naturalne mydło roślinne oraz wodę. Aby takiej miksturce nadać ładny aromat, trzeba dolać kilka kropel naturalnych olejków eterycznych.
Soda jest dobrym środkiem do czyszczenia i usuwania nieprzyjemnych zapachów, a dodatkowo zmiękcza wodę. Duże, 5-kilogramowe opakowanie sody kosztuje około 5 zł. 
Sodą można czyścić kuchenkę gazową i mikrofalową,  można nią usuwać spaleniznę z garnków, myć i pozbywać się zapachu z butelek po oleju lub occie, aby ponownie je wykorzystać. Tego środka można też użyć w celu wybielania ubrań lub wzmacniania ich koloru, a także usuwania plam z potu, smoły, krwi, soków i wina. Przydaje się też do czyszczenia dywanów.
Na półce, w domu Sylwii znajduje się też boraks, którego używa głównie do dezynfekcji. Za kilogram tego środka, wykorzystywanego również do zwalczania mrówek, zapłacimy około 9 zł. Boraksu używa się najczęściej w połączeniu z innymi składnikami, np. z mydłem i wodą, do czyszczenia piekarnika.
Natomiast za pomocą najzwyklejszego octu bez problemu można usuwać tłuszcz, a jego moc wzmacnia się łącząc go z sokiem z cytryny, co również działa odświeżająco. 

Receptury na eko-płyny

cytrynaŁyżeczka mydła roślinnego w płynie, łyżeczka boraksu, wyciśnięty sok z cytryny i litr ciepłej wody, te wymieszane składniki są świetna mikstura do czyszczenia np. podłogi czy zlewu. Pół szklanki boraksu można też wsypać do odpływu w kranie, a następnie zalać go dwiema szklankami wrzącej wody i w ten sposób zastąpić popularnego ,,Kreta”.
Mieszanka ciepłej wody z octem może przydać się do czyszczenia płytek, a kamień z czajnika zniknie po ugotowaniu w nim wody z octem lub z kwaskiem cytrynowym. 
- Plamę z krwi usuwam, wkładając tkaninę do zimnej wody, a następnie polewam ją wodą utlenioną, a plamy po długopisach niszczę octem – wylicza Sylwia. 
Kupując środki czystości, popularnie i nie bez kozery nazywanych „chemią”, musimy też liczyć się z tym, że wyrzucając do śmieci opakowania po nich, wyrzucamy też resztki detergentu znajdującego się na dnie. Te środki przedostają się następnie do powietrza i gleby.

A już wkrótce następne sposoby na eko-dom.
(AB)