Festiwal Rozmaitości Folkowych

Gryf_SSE2012012Gryf_SSE2012013Gryf_SSE2012005Gryf_SSE201200426 sierpnia 2012 roku na terenie stadionu Gryf w Mielcu odbył się Festiwal Rozmaitości Folkowych, organizowany przez Starostwo Powiatowe. Wydarzenie przyciąga rokrocznie nawet kilka tysięcy osób. Tego roku po raz pierwszy w tym wydarzeniu wzięło udział nasze Stowarzyszenie – „Specjalna Strefa Ekologiczna”

 

Nasze Stowarzyszenie pod wielkim zielonym namiotem udostępnionym przez dział promocji Starostwa Powiatowego zaprezentowało zwiedzającym wystawę zdjęć z naszego regionu. Na zdjęciach wykonanych w ciągu wielu lat przez mieleckiego fotorgrafa Grzegorza Maziarskiego, oglądnąć można było piękno przyrody naszych  okolic, lokalnych rezerwatów, ujrzeć bogactwo ich różnorodności przyrodniczej, oraz dowiedzieć się o zagrożonych i chronionych gatunkach zwierząt zamieszkujących nasz region. Wystawa okazała się być bardzo popularna wśród odwiedzających festiwal. Zainteresowanie wzbudzały szczególnie zdjęcia z rezerwatów, o których istnieniu tak blisko od miasta wielu z jego mieszkańców nie wie.

Poza wystawą zdjęć, udostępniliśmy wszystkim zainteresowanym uczestnikom wydarzenia dużą ilość materiałów edukacyjnych i promujących rozmaite kampanie społeczne. Wśród materiałów informacyjnych znalazły się publikacje ogólnopolskiej kampanii Tiry na Tory, kampanii propagującej idee partycypacji społecznej  „Obywatele Decydują” oraz projektu “Polska naturalnie!”, który obejmuje rozwój, integrację oraz promocję produktów i rozwiązań ekoturystycznych w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Do tego członkowie Stowarzyszenia rozdawali materiały edukacyjne promujące recyklinkg i selektywną zbiórkę surowców wtórnych, odpadów niebezpiecznych (takich jak baterie) oraz elektrośmieci.

Rozprowadzaliśmy również materiały zaprojektowane i wydrukowane przez Stowarzyszenie „Specjalna Strefa Ekologiczna”. Na naszych ulotkach znalazły się między innymi praktyczne porady dla osób które chcą prowadzić bardziej ekologiczne życie, instrukcje mówiące o zasadach recyklingu oraz oszczędzaniu energii czy wody.

 

Frekwencja na Festiwalu w tym roku dopisała, pomimo tego iż letnia aura była bardzo zmienna: w ciągu dnia chmurzyło się, spadł też deszcz. Sam festiwal rozpoczął się od przemarszu z Bazyliki Mniejszej pw. Św. Mateusza korowodu dożynkowego ulicą Kościuszki przez Rynek a następnie Kilińskiego na stadion „Gryf”.  Oficjalne otwarcie odbyło się o 15.30 gdy wręczone zostały  nagrody w konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, choć już dużo wcześniej na terenie stadionu pojawili się pierwsi goście. Rozstrzygnięto również konkurs „Najsmaczniejsza strawa”, promujący tradycyjne lokalne potrawy oraz produkty. Około 17 tej zaprezentowały się Gminy Powiatu Mieleckiego, co było wstępem do podsumowania konkursu „Najładniejsze obejście”. W międzyczasie zagrał zespół Classic Band i wybrany został „Najprzedniejszy destylat”. Podczas imprezy zobaczyć można było galerie plenerowe, lokalni artyści i rzemieślnicy oraz zaproszeni z całego województwa goście prezentowali swoje dzieła, osadzone mocno w tradycjach i folklorze regionu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.